KUALA LUMPUR: The following are results of Day 4 events featuring athletes from Malaysia and other participating nations at the 2022 Commonwealth Games in Birmingham.
RESULTS:
** Finals unless stated
BASKETBALL (3x3 WHEELCHAIR)
Men's s-finals: Australia bt England 12-11, Canada bt Malaysia 14-9.
Women's s-finals: Canada bt Scotland 12-5, Australia bt England 8-6
BADMINTON
Mixed team bronze medal: Singapore 3 England 0 (Terry Hee-Jessica Tan bt Ben Lane-Lauren Smith 21-17, 25-23; Loh Kean Yew bt Toby Penty 23-25, 21-11, 25-23; Yeo Jia Min bt Freya Redfearn 21-18, 21-14).
CYCLING - TRACK
Men's 1000m Time Trial: 1 Matthew Glaetzer (Aus) 59.505s, 2 Thomas Cornish (Aus) 1:00.036, 3 Nicholas Paul (TTO) 1:00.089;
40km points race: 1 Aaron Gate (Nzl) 45pts, 2 Campbell Stewart (Nzl) 38, 3 Oli Wood (Eng) 35.
Women's 10km scratch race: 1 Laura Kenny (Eng), 2 Michaela Drummond (NZL), Maggie Coles-lyster (Can).
Women's keirin: 1 Ellesse Andrews (NZL), 2 Sophie Capewell (Eng), 3 Kelsey Mitchell (Can).
GYMNASTICS (ARTISTIC)
Men's pommel horse: 1 Joe Fraser (Eng) 14.833pts, 2 Rhys McClenaghan (Nir) 14.133, 3 Jayson Rampersad (Can) 14.000;
Rings: 1. Courtney Tulloch (Eng) 14.400, 2 Sokratis Pilakouris (Cyp) 14.300, 3 Chris Kaji (Can) 14.266.
Women's vault: 1 Georgia Godwin (Aus) 13.233pts, 2 Laurie Denomee (Can) 13.233, 3 Shannon Archer (Sco) 13.083;
Uneven bars: 1 Georgia-Mae Fenton (Eng) 13.900, 2 Georgia Godwin (Aus) 13.500, 3 Caitlin Rooskrantz (Rsa) 13.433.
HOCKEY
Men's Pool A: Scotland 4 South Africa 5;
Pool B: England 4 India 4, Ghana 1 Canada 1.
Women's Pool A: Ghana 1 Canada 8;
Pool B: Australia 1 New Zealand 0.
LAWN BOWLS
Men's pairs: Wales 19 England 18; Bronze: Scotland 25 Northern Ireland 5.
Women Pairs
Group A: Malaysia 22 Guernsey 19, Norfolk Island 26 Cook Islands 14;
Group B: South Africa 26 Niue 9, New Zealand 18 India 9;
Group C: Scotland 16 Fiji 13, England 14 Northern Ireland 13;
Group D: Canada 16 Wales 16, Australia 24 Brunei 14.
JUDO
Men's 60kg: 1 Ashley McKenzie (Eng), 2 Samuel Hall (Eng), 3 Josh Katz (Aus), Vijay Kumar Yadav (Ind);
66kg: 1 Georgios Balarjishvili (Cyp), 2 Finlay Allan (Sco), 3 Nathan Katz (Aus), Nathon Burns (Nir).
Women's 48 kg: 1 Michaela Whitebooi (RSA), 2 Shushila Likmabam (Ind), 3 Amy Platten (Eng), Katryna Esposito (Mal);
52 kg: 1 Tinka Easton (Aus), 2 Kelly Deguchi (Can), 3 Yasmin Javadian (Nir), Charne Griesel (RSA);
57 kg: 1 Christa Deguchi (Can), 2 Acelya Toprak (Eng), 3 Christianne Legentil (Mau), Malin Wilson (Sco).
NETBALL
Pool A: Jamaica 103 Barbados 24; Australia 29 Wales 33;
Pool B: England 71 Northern Ireland 27, New Zealand 68 Malawi 50.
SQUASH
Men's singles q-finals: Saurav Ghosal (Ind) bt Greg Lobban (Sco) 5-11, 11-8, 7-11, 3-11; Rory Stewart (Sco) bt James Wilstrop (Eng) 5-11, 11-9, 11-7, 6-11, 8-11; Joe Makin (Wal) bt Ng Eain Yow (Mas) 4-11, 11-9, 3-11, 9-11;
Women's singles: Hollie Naughton (Can) bt Joshna Chinappa (Ind) 11-9, 11-5, 15-13; Georgina Kennedy (Eng) bt Rachel Arnold (Mas) 11-4, 11-2, 11-1; Sarah-Jane Perry (Eng) bt Emily Whitlock (Wal) 11-6, 11-6, 11-6.
SWIMMING
Men's 50m backstroke: 1 Andrew Jeffcoat (NZL) 24.65, 2 Pieter Coetze (RSA) 24.77, 3 Javier Acevedo (Can) 24.97;
100m backstroke: 1 Pieter Coetze (RSA) 53.78, 2 Brodie Williams (Eng) 53.91, 3 Bradley Woodward (Aus) 54.06;
100m breaststroke: 1 James Wilby (Eng) 59.25, 2 Zac Stubblety-Cook (Aus) 59.52, 3 Samuel Williamson (Aus) 59.8;
400m freestyle: 1 Elijah Winnington (Aus) 3:43.06, 2 Samuel Short (Aus) 3:45.07, 3 Mack Horton (Aus) 3:46.49.
Women's 200m freestyle: 1 Ariarne Titmus (Aus) 1:53.89 GR, Mollie O'Callaghan (Aus) 1:54.01, 3 Madison Wilson (Aus) 1:56.17;
200m Backstroke: 1 Kaylee Mckeown (Aus) 2:05.60 GR, 2 Kylie Masse (Can) 2:07.81, 3 Katie Shanahan (Sco) 2:09.22;
200m individual medley: 1 Summer McIntosh (Can) 2:08.70, 2 Kaylee McKeown (Aus) 2:09.52, 3 Abbie Wood (Eng) 2:10.68.