Close ↓
Aira Azman reach the girls’ Under-17 semi-finals of the National Junior Championships today. NSTP PIC

BUKIT JALIL: Wong Heng Wai has revenge on her mind after checking into the girls’ semi-finals of the Under-17 category at the National Junior Championships today.

The Kedah-born was far from her best but did enough to grab an 11-9, 11-7, 7-11, 11-8 win over Negri Sembilan’s Yasshmita Jadishkumar in the quarter-finals at the National Squash Centre in Bukit Jalil.

The reward for the US Junior Open winner will be a clash against second seed Yee Xin Ying for a place in the final today.

Bukit Jalil Sports School (BJSS) student Xin Ying was effortless in beating Selangor’s Jennifer Lewis 11-2, 11-3, 11-5.

Heng Wai is eager to avenge her quarter-final defeat to Xin Ying in the quarter-finals of last year’s edition.

“I probably didn’t play as well as I should as I was struggling to get my shots going in the third game,” admitted Heng Wai.

“I’m eager to play Xin Ying once again. She has improved a lot recently.

“I haven’t played her in a long time, but I believe tomorrow is a new day and I will have my chances against her.”

Top seed Aira Azman powered past Laavanya Kugan 11-3, 11-4, 11-2 to set up a last-four clash with Selangor’s N. Shasmithaa.

Joint fifth-eighth seed Shasmithaa came through with an 11-7, 7-11, 11-9, 11-13, 11-2 upset win over joint third-fourth seed Nathalie Sim of Sarawak.

There was also a big upset in the boys’ Under-19 category with Wee Ming Hock scalping top seed Hafiz Zhafri.

The Kelantan-born showed great spirit as he battled from two games down in beating Hafiz 8-11, 6-11, 11-8, 11-5, 11-9.

The joint fifth-eighth seed goes on to meet Duncan Lee, who also claimed an upset in beating third-fourth seed Kerwin Teh 11-2, 11-4, 11-6, for a place in the final.

Results

Q-Finals ((BJSS unless stated)

Boys’s Under-11: Jayden Oon (FT) bt Jayden Tan Li Khai (Sel) 11-0, 11-4, 11-9; Marcus Lee (Swk) bt Haiqal Hazim Syarudin (Ked) 11-9, 11-9, 11-9; Raziq Putra Fakhrur Razi (FT) bt Lester Leong (Swk) 11-8, 11-9, 11-3; Sim Yeak Wei (Ked) bt Sheik Darwish (Pah) 11-3, 11-3, 13-11.

Under-13: Wong Lee Hong (Swk) bt Lohan Arulkanden (Swk) 11-4, 11-3, 11-3; Aqil Mirza Naim (Ked) bt Abdul Fahmi Basir (Ked) 11-6, 11-7, 8-11, 8-11, 6-7, rtd; M. Kreethi Pillay (Prk) bt Altamis Aqhar Sallam (Swk) 12-10, 16-18, 11-7, 9-11, 11-5; M. Nickhileswar (Pen) bt A. Rheshvan (Sel) 11-7, 11-2, 11-3.

Under-15: Harith Danial bt Veroon Heng 11-3, 11-7, 11-7; Low Wa Sern (Prk) bt Hashvind Kugan (FT) 11-4, 11-3, 11-6; Tay Jun Qian (Sel) bt Tristan Andreas Angkaus 6-11, 11-6, 11-5, 11-5; Chris Lau (Swk) bt K. Subassh (Prk) 11-6, 11-4, 11-6.

Under-17: Amir Amirul Azhar bt Ahmad Aiman Amsyar (Ter) 11-5, 11-9, 11-4; Hi Jia Rong bt Lee Yi Guan (Pen) 11-3, 11-5, 11-5; Andrik Lim bt Shamiel Haeyzad 11-2, 11-7, 4-11, 11-8; Joachim Chuah (FT) bt R. Dhirren (Pen) 11-5, 11-7, 12-10.

Under-19: Wee Ming Hock bt Hafiz Zhafri 8-11, 6-11, 11-8, 11-5, 11-9; Duncan Lee bt Kerwin Teh (Swk) 11-2, 11-4, 11-6; Danial Nurhaqiem bt Praneel Dev Prakash (FT) 11-7, 11-5, 11-8; Nathan Kueh (Swk) Loshmaan Veerakumar (NS) 11-8, 13-11, 11-5.

Girls’s Under-11: Harleein Tan (NS) bt Amber Kristy Muyou (Sab) 11-0, 11-0, 11-2; Lee Xin Yii (Swk) bt Ooi Wen Min (Per) 11-2, 11-5, 11-2; Amanda Nur Mumtazah (Ked) bt G. Khirthraa (Prk) 11-6, 11-7, 12-10; Vimietha Prakash (NS) bt Joyce Chen (Swk) 11-5, 11-8, 11-3.

Under-13: Whitney Wilson (Pen) Nor Adibah Jaafar (Pah) 11-4, 11-2, 11-7; Vinosagi Monn (NS) bt Agatha Cheng (Swk) 7-11, 11-3, 4-11, 11-8, 11-3; Haneesha Veerakumar (NS) bt Najwa Zara Fakhrur Razi (FT) 11-7, 11-8, 11-9; Doyce Lee (Sab) bt Goh Jia Xuan (Mel) 11-5, 11-3, 11-6.

Under-15: K. Sehveetrraa (Ked) bt C. Sashmini (Prk) 11-2, 11-4, 11-4; Goh Zhi Xuan bt Nur Maisara Azlan Shah 11-5, 5-11, 11-4, 7-11, 11-8; Anrie Goh bt Chen Yu Jie (NS) 5-11, 13-15, 15-13, 11-4, 11-8; U. Thanusaa bt Iris Cheng (Swk) 11-6, 11-2, 11-5.

Under-17: Aira Azman bt Laavanya Kugan (FT) 11-3, 11-4, 11-2; N. Shasmithaa (Sel) bt Nathalie Sim (Swk) 11-7, 7-11, 11-9, 11-13, 11-2; Wong Heng Wai (Ked) bt Yasshmita Jadishkumar (NS) 11-9, 11-7, 7-11, 11-8; Yee Xin Ying bt Jennifer Lewis (Sel) 11-2, 11-3, 11-5.

Under-19: Nurul Farzana Fairuz (Ked) w.o. Aifa Azman; Amirah Rusydina Rosli (FT) bt Teoh Liyen (Pen) 11-9, 11-4, 11-4; Noor Ainaa Amani Ampandi bt Chloe Cheng (Swk) 11-8, 11-3, 11-6; Jessica Keng (Sab) w.o. Chen Yu Ng (NS).

Close ↓